Ekološki odtis in

gospodarstvo blaginje

Dobro živeti v gospodarstvu blaginje ob upoštevanju omejitev našega planeta je uvodna opredelitev dolgoročnega prednostnega cilja EU.
Koncept obročnega krofa v veliki meri ustreza tej opredelitvi. Mark Anielski kot eden vodilnih raziskovalcev ekonomije blaginje upošteva tako naravni kot družbeni kapital, poleg tega pa še finančni, grajeni in človeški.

Spoznajte model petih
kapitalnih sredstev

Model petih vrst kapitala za gospodarstvo blaginje

Grafični prikaz modela petih kapitalnih sredstev.

Razlage kapitalov

1. Finančni kapital
Finančna sredstva (denar, gotovina, delnice, obveznice, izvedeni finančni instrumenti), obveznosti (dolg) in lastniški kapital.
Infrastruktura, stavbe, ceste, hiše, tovarne, stroji, oprema in industrijski izdelki ter intelektualna lastnina (patenti, avtorske pravice), ki sestavljajo materialno strukturo družbe.
Posamezne veščine, izobrazba, znanje, zmožnosti in zdravje (duševno, fizično, čustveno in duhovno) posameznikov, ki sestavljajo gospodinjstva, organizacije in skupnosti.
Zemljišča in naravni viri, vključno s tlemi, gozdovi, vodo, zrakom in drugimi vrstami ter ekosistemskimi storitvami, ki jih zagotavlja zemlja in njena atmosfera, vključno z ekološkimi sistemi in storitvami podpore življenju.
Mreža medosebnih povezav, odnosov in mrež, vključno z zaupanjem, institucionalnimi dogovori, pravili in normami, ki olajšujejo človeške interakcije. Prav tako niz vrednot, zgodovine, tradicij in vedenj, ki povezujejo določeno skupino ljudi.

Anielski pri analizi ekonomije blaginje za Slovenijo upošteva tudi kazalec ekološki odtis, zlasti pri obravnavi naravnega kapitala, pa tudi pri analizi človeškega kapitala (Happy Planet Index kot mera zadovoljstva z življenjem v odnosu do ekološkega odtisa). 

Izpostavlja priložnosti Slovenije za sprejetje pristopa gospodarstva blaginje: kot izhodišče se upošteva Evropski zeleni dogovor, ambiciozen načrt, da bi

EU do leta 2050 postala prva podnebno nevtralna celina.

To pomeni, da je skupni ekološki odtis Slovenije usklajen z biokapaciteto bogate slovenske gozdne in druge krajine ter da so javne politike usmerjene v varovanje, ohranjanje in krepitev slovenskega naravnega bogastva, ki zagotavlja zdravje ljudi in blaginjo državljanov.